O društvu
Žejanski se zvončari po svojoj opremi, i skladnom, svačijem uhu ugodnom zvonjavom, razlikuju od ostalih zvončarskih grupa.
Uz bijele hlače i mornarsku majicu s dva bijela rupčića na prsima (facola), nezaobilazni dio opreme je ovčja koža (šuba) u dva dijela, donji dio koji se stavlja na bokove i gornji dio koji se oblači na leđa. Nose 3 zvona (klopote), a na glavi šešir (kumarak), ukrašen bajerima, raznobojnim papirnatim trakama koje sežu do poda.
Vrh šešira ukrašen je slikama ljubavnih motiva i fijokima. Svaki zvončar nosi u ruci takozvanu boću. Zvončari zvone u parovima, a njihova skladna zvonjava priziva plodnost i obilje koje dolazi s proljećem. Imaju i svog vođu (kapota) obučenog u bijelu odoru s časničkom kapom koji uvijek stoji ispred zvončara. Prate ih žene i djevojke u tradicionalnim narodnim nošnjama i svirači.
Osim ophoda u Malim Munama, Velim Munama i Žejanama, žejanski zvončari su među prvim zvončarskim skupinama počeli odlaziti na karnevalske povorke organizirane na Opatijskoj rivijeri i u Rijeci na kojima su redoviti gosti i sudionici i danas.
FOLKLORNA SKUPINA djeluje u sklopu Udruge “Žejanski zvončari”. Osnovali su je stanovnici, zaljubljenici u domaću pjesmu, ples i ljubitelji folklora. Svojim djelovanjem želi izvući iz zaborava i obnoviti folklorne vrijednosti ovoga kraja, posebno Opatijskog krasa. S ponosom se čuva tradicionalna narodna nošnja počrnjenka koju su nekada nosile žene za blagdane i svečane prilike. U novije vrijeme uz odrasle članove, skupini su se pridružili i mlađi naraštaji što svjedoči jakoj povezanosti stanovnika Žejana s tradicijom.
Početkom mjeseca kolovoza organizira i smotru folklora u mjestu pod nazivom “Zakantajmo, zatancajmo va Žejanah” na kojoj se prikazuje kulturna baština Žejana, ali i udruga i folklornih skupina iz Istre, Krka i susjedne Slovenije.
ŽEJANSKI KNTADUR posebni su po njegovanju starinskog dvoglasnog pjevanja bugarenja. Pjesme se pjevaju na žejanskom jeziku, a većinom opisuju seoski život i ljubavne emocije.
Udruga “Žejanski zvončari” predstavlja svoju bogatu kulturnu baštinu i tradiciju u Hrvatskoj, kao i u stranim zemljama, brojna sudjelovanja na kulturnim manifestacijama i smotrama folklora u Sloveniji, Italiji, Nizozemskoj, Bugarskoj, Rumunjskoj, Slovačkoj, Poljskoj i Francuskoj.
Rješenjem Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture Republike Hrvatske, utvrđeno je da Zvončari – godišnji pokladni ophod na području Kastavštine, imaju svojstvo kulturnog dobra.